فراخوان اولین سوگواره استانی شعر عاشورایی و دفاع مقدس منتشر شد

 

معاون امور فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی از برگزاری اولین سوگواره استانی شعر عاشورایی و دفاع مقدس با عنوان "مشق دلدادگی" خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی، محمود رمضانی با بیان این که سوگواره به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس و همزمان با ایام محرم و صفر برگزار می شود، عنوان کرد: آشنایی شیفتگان فرهنگ متعالی عاشورا با سیره، فضائل وصفات بارز امام حسین (ع)، اشاعه و ترویج فرهنگ عاشورا و دفاع مقدس در سطوح مختلف جامعه، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و آشنایی بیشتر با حماسه های ماندگار دوران دفاع مقدس، شناسایی و تجلیل از پدیدآورندگان آثار فاخر فرهنگی مرتبط با عاشورا و دفاع مقدس و ارتقای سطح کیفی اشعار آیینی و دفاع مقدس از جمله اهداف این سوگواره است.

وی به بخش های اصلی سوگواره ازجمله حماسه آفرینی امام حسین (ع) و یاران باوفایشان، ابعاد شخصیت، زندگی، شجاعت، دلاوری و ولایت پذیری شهدای کربلا، دفاع مقدس در آیینه عاشورا، نقش دفاع مقدس در تداوم و حفظ آرمانهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و جنگ نرم اشاره کرد و یادآور شد: بخش ویژه ، شخصیت و مکتب شهید سردار سلیمانی و بخش جنبی اهمیت نماز و نماز جماعت در دین مبین اسلام است.

معاون امور فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از شرایط و مقررات سوگواره سخن گفت و افزود: ارسال آثار در کلیه سبک ها و قالب های شعری بلامانع است، همچنین اشعار ارسالی به سوگواره جدید و نو بوده و در هیچ سوگواره یا جشنواره دیگری شرکت داده نشده باشد.

رمضانی با اشاره به این که از هرشاعر حداکثر ۵ قطعه شعر پذیرفته می شود، ادامه داد: شرکت برای عموم علاقه مندان و تمامی سنین آزاد است

وی با بیان این که به 20 نفر از منتخبین بخش اصلی، مبلغ 5 میلیون ریال همراه لوح تقدیر اهدا می شود، ادامه داد: به ۲ نفر از منتخبین بخش ویژه و 2 نفر از منتخبین بخش جنبی نیز لوح تقدیر به همراه 5 میلیون ریال اعطا می گردد.

وی با تاکید بر این که علاقه مندان تا 10 شهریورماه مهلت دارند آثار خود را به دبیرخانه ارسال کنند، اضافه کرد: اشعار برگزیده در کتابی چاپ و به منتخبین اهدا می شود.

گفتنی است با توجه به شرایط موجود کشور (بیماری کرونا) احتمال برگزاری اختتامیه سوگواره بصورت مجازی وجود دارد.

لازم به ذکر است داوری آثار 18 شهریور و اختتامیه 27 شهریورماه برگزار می شود.