پانزدهمین جشنواره تئاتر خراسان جنوبی

فراخوان پانزدهمین جشنواره تئاتر استان خراسان جنوبی

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی

با همکاری انجمن هنرهای نمایشی استان و

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان قائنات برگزار می کند.

 

برای خلق تجربه های نوین در عرصه هنرهای نمایشی با نگاه نو و خلاق، با تاکید و تمرکز بر تولید و اجرای عمومی آثار و گسترش دایره مخاطبان آثار نمایشی و با نگاه به چشم انداز تولیدات یکساله هنرمندان تئاتر استان و با توجه به تمام محدودیت های ایجاد شده برای مقابله با کرونا، پانزدهمین جشنواره تئاتر استان خراسان جنوبی در سال 1400 برگزار می شود.

 

محور های مورد تاکید:

موضوع نمایش های حاضر در جشنواره آزاد بوده و ملاک انتخاب آثار کیفیت آن می باشد، اما ستاد جشنواره بر خود لازم می داند محورهای زیر را مورد تاکید قرار دهد.

  • فرهنگ ایثار، شهادت، مقاومت و موضوعات مرتبط با مفاهیم دینی و قرآنی
  • آسیب های اجتماعی(طلاق، اعتیاد، کودکان کار، زن و خانواده)
  • بهره گیری از مفاهیم و جلوه های تاریخ، فرهنگ و ادبیات غنی ایران
  • توجه به فرهنگ عامه و ارزش های بومی، تاریخی و ادبی استان
  • پاسداشت زحمات کادر درمان در طول مبارزه با همه گیری کرونا

 

مقررات جشنواره :

·      جشنواره به صورت رقابتی برگزار می شود و برگزیدگان آن به دبیرخانه چهلمین جشنواره تئاتر فجر معرفی خواهند شد.

جشنواره تئاتر استــانی صــرفاً مختص به آثار نمایشی تولید شده هنرمندان استان خراسان جنوبی که اجرای عمومی آنها به انجام رسیده، خواهد بود. لذا گروه هایی که حد فاصل زمانی پس از اتمام جشنواره تئاتر استانی ( از آذرماه99تاآبان ماه1400) آثارخود راتولید وحداقل تعداد 5 نوبت اجرای عمومی داشته اند،میتوانند متقاضی حضوردرجشنواره تئاتراستان باشند. بدیهی است ستاد جشنواره تمام تلاش خود را انجام خواهد داد تا در شهرستان هایی که وضعیت قرمز به خاطر کرونا وجود دارد، از روش های جایگزین به جای اجرای عموم استفاده نماید.  تذکر: در صورت عدم اجرای عمومی گروه در بازه تعیین شده، فیلم اثر از یک اجرای پیوسته و بدون قطع به همراه تعهدنامه اجرای عمومی گروه برای ستاد جشنواره باید ارسال گردد.

 

·      تنها ملاک تایید اجرای عمومی آثار نمایشی، درج اطلاعات آثار در درگاه جامع سایت ایران تئاتر می باشد. لذا از تمامی گروه های نمایشی درخواست می شود اطلاعات دقیق اجراهای خود را در این درگاه بارگزاری نمایند و طبیعی است استناد ستاد جشنواره نیز به خبر درج شده در این درگاه خواهد بود.

·      تمامی گروه­های نمایشی متقاضی، ضروری است فرم درخواست شرکت در جشنواره( فرم شماره 1) را در درگاه استانی تکمیل نمایند. ( دبیر خانه از پذیرش فیزیکی درخواست­ها معذور خواهد بود ) 

·      الف)   فرم شماره1، ملاک برنامه ­ریزی های آتی خواهد بود. تغییر در نام نمایش یا بازیگران و عوامل، پس از اتمام جشنواره تئاتر استانی می­بایست از طریق مکاتبه اداره کل استان با اداره کل هنرهای نمایشی صورت پذیرد.

·      نمایش های حاضر در جشنواره باید از متون نویسندگان ایرانی استفاده کرده باشند و ستاد جشنواره استفاده از متون نویسندگان بومی استان را مورد تاکید قرار می دهد.

·      متون اقتباسی(آداپته شده ایرانی) منوط به ذکر دقیق مشخصات صاحب اصلی اثر و نوع اقتباس می توانند در بخش رقابتی جشنواره حضور یابند.

·      ارایه مجوز نویسنده یا ناشر برای اجرای عموم و شرکت در جشنواره از سوی گروه به دبیرخانه جشنواره الزامی است.

·       نمایش های ارایه شده نباید قبلا توسط همان گروه در هیچکدام از جشنواره های استانی پیشین شرکت کرده باشند

·      هیچیک از اعضای  شورای سیاست گذاری، هیأت انتخاب آثار، داوران، دبیر جشنواره ، مدیر اجرایی و دیگر مدیران بخش های مختلف جشنواره نبایستی به عنوان کارگردان، نویسنده، بازیگر، مدیر گروه یا هر عنوان دیگری در گروههای جشنواره حضور داشته باشند.

·      چنانچه در هر مرحله ای از انتخاب آثار و یا برگزاری جشنواره، مغایرتی با مفاد شیوه نامه و فراخوان منتشر شده وضوابط جشنواره اثبات گردد،گروه نمایشی ازحضوروادامه در جشنواره حذف و تمامی مسئولیت ها به عهده متقاضی خواهد بود.

·      به گروه های راه یافته به جشنواره، بر اساس حجم دکور، لباس، تعداد بازیگران و عوامل اصلی نمایش و کیفیت آثار و به تشخیص ستاد برگزاری جشنواره تا سقف 50،000،000 ریال (پنجاه میلیون ریال)  به عنوان کمک هزینه پرداخت خواهد شد.

·       شرکت کنندگان در جشنواره با ارسال اثر خود و تکمیل فرم درخواست حضور در جشنواره ، متعهد و ملتزم  می شوندکلیه قوانین وسیاستهای جشنواره راپذیرفته ودرهیچ مرحله ای بویژه داوری حق اعتراض واستنکاف ازسیاست های اعلامی نداشته باشند.

·      تبصره : هرکارگردان مختار است که با یک اثر نمایشی و با انتخاب یکی ازشیوه های موجود متقاضی حضور در جشنواره بین المللی تئاتر فجر باشد اما جشنواره تاتر فجر صرفا میزبان یک اثر از هر کارگردان خواهد بود.

الف)  از طریق جشنواره استانی ،حضور در فرایند انتخاب نهایی برگزیدگان جشنواره های استانی و انتخاب برای جشنواره بین المللی تاتر فجر

ب)    تقاضای مستقیم برای حضور در یکی از بخش های مختلف صحنه ای جشنواره بین المللی تاتر فجر با توجه به فراخوان چهلمین جشنواره بین المللی  تاتر فجر (که متعاقبا از سوی دبیرخانه فجر اعلام خواهد شد)

 

 

 

شرایط و مراحل انتخاب آثار:

بازبینی و انتخاب آثار متقاضی شرکت در جشنواره از روی فیلم اجرا صورت خواهد گرفت.

نکات قابل توجه در خصوص ضبط تصویری آثار نمایشی

1-     فیلم اثر، از اجرایی که تماشاگر حضور دارد ضبط شود.

2-     فیلم اثر که می تواند با یک دوربین و یا بیشتر ضبط شود نباید تداعی تئاتر تلویزیونی کند.

3-     برای بالا بردن کیفیت صدای نمایش و واضح بودن دیالوگ بازیگران، بهتر است در هنگام ضبط ، سطح صدای موسیقی یا افکت پائین تر از سطح صوتی دیالوگ ها باشد.

4-     برای ارسال فیلم تئاتر بر رویDVDیا فلش مموری ، پیشنهاد می شود از فرمت DVD.player  استفاده شود تا هم در دستگاههای  خانگی  و هم در رایانه قابل مشاهده باشد.

5-     در تصویر برداری با یک دوربین  مونتاژ  انجام نشود تا  منعکس کننده رویداد کامل اجرای نمایش در روی صحنه باشد.

تذکر: در صورت عدم اجرای عمومی گروه در بازه تعیین شده، فیلم اثر از یک اجرای پیوسته و بدون قطع به همراه تعهدنامه اجرای عمومی گروه برای ستاد جشنواره باید ارسال گردد.

مدارک لازم جهت شرکت در جشنواره :

1)تکمیل فرم تقاضا و ثبت نام در جشنواره(فرم شماره یک)

·         کارگردانان محترم در هنگام تنظیم و ارائه فرم درخواست(فرم شماره1) دقت لازم برای درج دقیق مشخصات کامل گروه، شماره تماس و آدرس ایمیل را به عمل آورند. این فرم ملاک برنامه ریزی های بعدودعوت ازگروه خواهدبود وهیچگونه تغییری درنام نمایش یا بازیگران و عوامل امکان پذیر نخواهد بود.

2) سه حلقه فیلم نمایش بر روی لوح فشرده که کیفیت صدا و تصویر آن مورد تایید گروه می باشد.

3) تائیدیه اجرای عمومی یا تعهد اجرای عمومی از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یا ادارات شهرستان های استان

4) در صورت اجرای عمومی گروه، یک نسخه چاپ شده از  خبراجرای عمومی درج شده درپورتال تئاتراستان

5 ) یک حلقه لوح فشرده حاوی فایل DVD  نمایشنامه  و پنج قطعه عکس با کیفیت از اجرای نمایش ، یک قطعه عکس و بیوگرافی  کارگردان 

6) مجوز کتبی نویسنده یا ناشر و یا مترجم مبنی بر رضایت حضور اثر در جشنواره (این مجوز برای آثار اقتباسی نیز شامل می شود.)

تقویم برگزاری جشنواره:

آخرین مهلت ثبت نام و تقاضای حضور در جشنواره اول مهرماه 1400

زمان بازبینی : هفته پایانی مهر ماه 1400

برگزاری جشنواره: هفته دوم آبان ماه 1400

تذکر: چگونگی برگزاری جشنواره با توجه به وضعیت استان در زمان برگزاری از سوی شورای سیاست گزاری پانزدهمین جشنواره تئاتر استان خراسان جنوبی اعلام خواهد شد.

همچنین ستاد برگزاری جشنواره از تمامی گروه های حاضر در جشنواره خواهشمند است ضمن رعایت تمام اصول بهداشتی گوشزد شده در قراردادهای بهداشتی برای مراحل مختلف تمرین ضمن یاری دادن کادر درمان از سلامت تمامی همراهان گروه خود حفاظت نمایند.

 

نشانی دبیرخانه:

استان خراسان جنوبی قاینات - خیابان شهید کلاهدوز - اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان قاینات -  کدپستی:۹۷۱۹۹۷۶۷۱۵  - دبیرخانه پانزدهمین جشنواره تئاتر استان خراسان جنوبی

شماره تماس:۰۵۶۳۲۵۲۶۴۴۰

شماره فکس:۰۵۶۳۲۵۲۶۴۴۰