• اخبار

پیام مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی به مناسبت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

پیام مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی به مناسبت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی
ناصر نبی زاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی به مناسبت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی پیامی صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی؛ در این پیام آمده است:

بی تردید یکی از مهمترین ویژگیهای فردوسی، زبانِ گیرا، دلنشین، حماسی، غرورآفرین و نغز و ذهنِ خلاق و خیالپرداز اوست. زبانِ همه فهم این شاعر نامدار ایرانی، شاهنامه را از آغاز تا امروز و حتی فرداهای دور به سمبل تاریخ و فرهنگ ما ایرانیان بدل کرد و شاهنامه خوانی بخشی از فرهنگ ایرانیان شد.

در جهان هم نام این سخن سرای بزرگ به ایران گره خورده و بسیاری از ادب شناسان جهان، به حق شاهنامه را میراث جاودانه فرهنگ بشری دانسته اند و در روزگاری که زوال اخلاق هر روز بیش از پیش فزونی می گیرد، همینان شهادت می دهند که ایرانیان به گواهی شاهنامه از قرن ها پیش، مروّج اخلاق، فتّوت و جوانمردی، این فضائل نیک و جهانشمول انسانی بوده اند.

شاهنانه گنحینه فناناپذیر و دریای بی پایانی است که در آن به همه زوایای جیات فردوسی و اجتماعی انسان توجه شده است و خداشناسی نه تنها در مطلع شاهنامه بلکه در تمام شاهنامه به هر مناسبتی که پیش آمده درباره توحید و خداشناسی و دینداری سخن به بیان آمده است.

بیست و پنجم اردیبهشت‌ماه،روز بزرگداشت فردوسی را به هنرمندان و علاقه‌مندان به شعر و ادب فارسی تبریک گفته و از همه هنرمندان و فعالان فرهنگی استان خراسان جنوبی می خواهم با دقت نظر و تلاش بیشتر موجبات تعالی زبان، فرهنگ و هنر ایران عزیز،به خصوص استان هنرمند پرور و فرهنگ دوست خراسان جنوبی را فراهم آورند.

ناصر نبی زاده 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۵:۰۱
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500