اخبار

لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی در سفرها

لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی در سفرها
با پایان یافتن ماه مبارک رمضان ، موج تازه‌ای از سفرها آغاز خواهد شد. ضمن توصیه اکید به عموم هم استانی ها، جهت کاهش ترددهای بین شهری و پرهیز از سفرهای غیر ضروری به منظور حفظ سلامت مسافران، توصیه هایی در قالب پروتکل های بهداشتی ذیل طرح "سفر هوشمند" ارائه شده است.

به گزارش دبیرخانه شورای اطلاع رسانی خراسان جنوبی، طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته خودروی شخصی اصلی‌ترین وسیله حمل و نقل در ایام تعطیلات عید فطر خواهد بود بنابراین توصیه‌های بهداشتی بیشتر به صاحبان خودرو که خود مسافران باشند، بر می‌گردد. لازم است مسافران در هنگام سوختگیری موارد بهداشتی لازم را رعایت کنند چرا که طبق مصوبه ستاد مقابله با کرونا جایگاه‌داران اقدام به انجام خدمات سوختگیری برای مردم نکردند و تنها رعایت موارد بهداشتی را به گذاشتن دستمال کاغذی در جایگاه خلاصه کردند.
لازم است مسافران در ایام سفر و برای استراحت‌های میان راهی تنها به واحدهای تحت نظارت سازمان گردشگری مراجعه کنند و از حضور در اقامتگاه‌های متفرقه بپرهیزند. اگر به سرویس‌های بهداشتی مراجعه می‌کنند حتما وضعیت بهداشتی را بررسی و در صورت فقدان مایع دستشویی مراتب را گزارش کنند. در صورت خرید از فروشگاه‌های بین‌راهی حتما اقدام به ضد عفونی کردن آنها کنند.
مسافرانی هم که از وسایل عمومی برای سفر استفاده می‌کنند در صورت عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی در این وسایل مراتب را گزارش کرده و حتما وسایل لازم مانند ماسک و دستکش به همراه خود داشته باشند. خلاصه سفارشات وزارت میراث فرهنگی برای سفر در این ایام به شرح زیر است:
قبل از سفر از سلامت وسیله نقلیه  مطمئن شوید و داخل خودرو و دستگیره‌های در را نظافت و گندزدایی کنید. قبل از سفر حتما برای تهیه اقلام بهداشتی حفاظت شخصی شامل دستکش یکبار مصرف، ماسک، محلول ضدعفونی دست، دستمال کاغذی اقدام شود.
هنگام سوختگیری در جایگاه‌های ارائه سوخت از ماسک و دستکش استفاده شود.
در سفرهای کوتاه از مواد غذایی سبک از پیش تهیه شده در منزل استفاده شود.
در سفرهای طولانی فقط در واحدهای بین راهی تحت نظارت وزارت گردشگری توقف شود.
پس از استفاده از سرویس‌های بهداشتی عمومی دست خود را طبق پروتکل‌های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت به خوبی شستشو داده و خشک کنید یا از محلول ضد عفونی دست استفاده کنید.
پس از خرید هر نوع کالا یا ماده غذایی قبل از استفاده یا ورود به خودرو، بسته بندی آن گندزدایی شود.
برای پرداخت عوارض بزرگراهی ترجیحا از روش‌های الکترویکی استفاده کنید.
درصورت استفاده از «خودروهای سواری بین شهری» علاوه بر حفظ ظرفیت مسافرگیری (حداکثر سه مسافر) طبق راهنمای گام دوم وزارت بهداشت رعایت، مسافران و رانندگان در طول سفر از ماسک استفاده کنند و مسافران تا حد ممکن اینترنتی بلیت بخرند و سایر موارد بهداشتی از جمله ضدعفونی مکرر دست‌ها و استفاده از ماسک در طول سفر رعایت شود. راننده نیز موظف است پروتکل مربوط به خودروهای شخصی را دقیق رعایت کند.
نظافت، شستشو و گندزدایی اتوبوس‌ها پس از هر سفر و توقف در توقفگاه پایانه‌ها به وسیله مواد ضد عفونی مورد تایید وزارت بهداشت الزامی است.
در صورت امکان با توجه به تعداد مسافر و ظرفیت خودرو، افراد با فاصله ایمن در اتوبوس جانمایی شوند.
ارائه هر نوع نوشیدنی و خوراکی به مسافران فقط به صورت بسته بندی مجاز باشد.
بسته‌بندی تمام اقلام، خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها باید گندزدایی شود تا امکان انتقال آلودگی به مسافران حذف شود.
تهویه خودرو همواره روشن باشد.
در جعبه کمک‌های اولیه اتوبوس، علاوه بر اقلام همیشگی، تعدادی ماسک، دستکش و ماده ضد عفونی قرار داده شود.

راننده، کمک راننده و خدمه موظف به استفاده از ماسک هستند.

کمک راننده یا خدمه در هنگام سرویس دهی و توزیع مواد غذایی یا نوشیدنی به مسافران و یا تحویل چمدان‌ها و دریافت بلیت از دستکش استفاده کنند.
هنگام سوختگیری از ماسک و دستکش استفاده شود.
هنگام توقف بین راهی از واحدهای بین راهی دارای مجوز استفاده شود.
در صورت مشاهده مسافر با علائم کرونا به وی ماسک و دستکش داده شود.
مسافران برای افزایش اطمینان و ایمنی در طول سفر از ماسک و دستکش استفاده کنند.
مسافران در صورت امکان اینترنتی بلیت تهیه کنند.
مسافران تا حد ممکن از خریدهای اینترنتی استفاده کنند و یا در هنگام تهیه بلیت از گیشه‌ها با رعایت فاصله یک متری از نفر جلویی و متصدی گیشه، از ماسک و دستکش استفاده کنند.
مسافران در سالن‌های انتظار با فاصله ایمن از دیگران روی صندلی ها بنشینند و در زمان نشستن از دست زدن به دستگیره‌ها یا لبه صندلی‌های عمومی خودداری کرده و در صورت تماس دست، دست‌ها را شستشو دهند.
پس از خرید هر نوع کالا یا ماده غذایی قبل از استفاده، بسته بندی آن گندزدایی شود.
تاحد ممکن از مواد بسته بندی برای میان وعده در سالن انتظار استفاده کنید.
از دراز کشیدن روی نیمکت‌ها مطلقا خودداری شود.
برای اقامه نماز در نمازخانه‌های عمومی به همراه داشتن مهر و سجاده شخصی الزامی بوده و پس از اقامه نماز دست‌ها را شسته یا ضدعفونی کنید همچنین تاحد ممکن رعایت فاصله یک متری بین نمازگذاران در نمازهای انفردای توصیه می‌شود.
از دراز کشیدن در نمازخانه خودداری شود.
مدیران پایانه‌ها نسبت به نظارت بهداشتی در محل‌های استراحت و تجمع رانندگان، سرویس‌های بهداشتی عمومی، گندزدایی سالن‌ها و صندلی‌های انتظار، نمازخانه‌ها، بوفه‌های موادغذایی، غرف و اغذیه فروشی‌ها اهتمام داشته باشند.
اگر تمایل به داشتن مسافرت های هوایی دارید، برای افزایش اطمینان و ایمنی در طول سفراز ماسک و دستکش استفاده کنید. در صورت امکان با توجه به تعداد مسافر و ظرفیت پرواز، افراد با فاصله ایمن در هواپیما جانمایی شوند.
نظافت و گندزدایی هواپیماها پس از هر سفر و توقف در توقفگاه بوسیله مواد ضد عفونی مورد تایید وزارت بهداشت الزامی است.
ارایه هر نوع نوشیدنی به مسافران فقط به صورت بسته بندی مجاز است.
در جعبه کمک‌های اولیه هواپیما علاوه بر اقلام همیشگی، تعدادی ماسک، دستکش و ماده ضد عفونی قرار داده شود.
هنگام حضور در فرودگاه‌ها، مسافران برای دریافت کارت پرواز و گذر از گیت بازرسی یا محل های کنترل مدارک در ورودی سالن ترانزیت با رعایت فاصله یک متری از نفر جلویی و متصدی کنترل، از ماسک و دستکش استفاده کنید. از دراز کشیدن روی نیمکت ها و نمازخانه مطلقا خودداری شود.
مدیران پایانه‌ها نسبت به نظارت بهداشتی در محل های تجمع مسافران و کارکنان، سرویس های بهداشتی عمومی، گندزدایی سالن‌ها و صندلی‌های انتظار، نمازخانه‌ها، بوفه‌های موادغذایی، غرف و اغذیه فروشی ها اهتمام ورزند و از گندزدایی مستمر لوازم گیت‌های بازرسی که در تماس دست افراد هستند و چرخ دستی‌های عمومی و امثالهم مطمئن شوند.
در زمان انتقال مسافران به محل سوار شدن به هواپیما به وسیله اتوبوس، به ظرفیت مناسب اتوبوس‌ها توجه و از ازدحام مسافران جلوگیری شود.
پس از تحویل بار و چمدان از نقاله‌های فرودگاه، حتما دست‌ها را طبق پروتکل شستشو دهید.
در ورودی سالن‌های فرودگاه و مجاور آسانسورها ماده ضدعفونی دست نصب شود.
پروتکل حمل و نقل ریلی برای کارکنان راه آهن، قطارها، مسافران و فعالان گردشگری با تاکید همه توصیه‌های قبلی، تعیین می‌کند:
در صورت امکان با توجه به تعداد مسافر و ظرفیت قطار، افراد با فاصله ایمن در هر کوپه جانمایی شوند.
خدمه قطار در طول سفر از ماسک و دستکش استفاده کنند.
نظافت و گندزدایی قطارها پس از هر سفر و توقف در توقفگاه بوسیله مواد ضد عفونی مورد تایید وزارت بهداشت الزامی است.
ارایه هر نوع خوراکی و نوشیدنی به مسافران فقط بصورت بسته بندی مجاز می‌باشد. همچنین در خصوص غذای گرم تهیه شده در رستوران قطار رعایت کلیه پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از سلفون و درپوش بهداشتی الزامی است.
در جعبه کمک‌های اولیه قطار علاوه بر اقلام همیشگی، تعدادی ماسک، دستکش و ماده ضد عفونی قرار داده شود.
در صورت مشاهده مسافر با علائم کرونا به وی ماسک و دستکش ارائه شود.
مسافران برای افزایش اطمینان و ایمنی در طول سفر از ماسک و دستکش استفاده کنند.
در صورت سرو غذا در رستوران قطار رعایت پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله ایمن بین مسافران و خدمه الزامی است.
توصیه‌های حضور در راه آهن نیز مشابه پروتکل فرودگاه است و از مسافران خواسته شده با رعایت بهداشت، فاصله حداقل یک متری از متصدیان و سایر مسافران حفظ شود و پروتکل‌های بهداشتی مکان‌های عمومی، دقیق رعایت شود.

در لینک زیر می توانید پروتکل های بهداشتی ویژه اماکن اقامتی را نیز مطالعه نمایید.
http://eoh.behdashtcdn.ir/134.pdf

۳ خرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۵۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید