اخبار

پیام مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی به مناسبت روز شعر و ادب فارسی

پیام مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی به مناسبت روز شعر و ادب فارسی
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی به مناسبت 27 شهریورماه ، ضمن گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار پیامی صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی، در متن پیام ناصر نبی زاده آمده است:

" شکر شکن شوند طوطیان هند                 زین قند پارسی که که بنگاله می رود
شعر و ادب فارسی به عنوان یکی از عناصر تاثیرگذار در فرهنگ از دیرباز مورد توجه ملل و کشورهای مختلف بوده است. شاعران بلند آوازه ای همچون فردوسی،حافظ،سعدی،خیام و عطار در قرون اولیه اسلامی ونیز شهریار ، پروین اعتصامی و سهراب سپهری و..‌. در دوران معاصر و نفوذ شعری آنان جهانگیر و عالمگیر است.
در عصر کنونی گستره زبان وادب فارسی از هند تا تاجیکستان و ایران فراتر رفته و فراگیر شدن آن به عنوان یک رشته تحصیلی دانشگاهی در بسیاری از کشورهای جهان، نشان از اقتدار و عظمت این زبان شیرین دارد.

بیست و هفتم شهریور ماه، سالروز درگذشت شهریار، شاعر ایرانی، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز ملی شعر و ادب پارسی، نامیده شد. شهریار، شعر را هنرمندانه به خدمت گرفته بود تا مذهب، ملت و میهن خود را به جهانیان معرفی کند. در اشعار او دفاع از انقلاب و نظام موج می زند و این نگاه شهریار را از دیگران متمایز کرده است.
از دیگر ویژگی های شاخص زندگی استاد شهریار، می توان عشق زاید الوصف او به اهل بیت علیه السلام را عنوان کرد که باعث شد این شاعر آزاده، به الگویی برای نخبگان فرهنگی کشور بدل شود.

استان خراسان جنوبی نیز با داشتن مفاخر بزرگ و شاعران گرانسنگی همچون حکیم نزاری و ابن حسام خوسفی در عرصه شعر و ادب فارسی خوش درخشیده است.

اشعار حکیم نزاری، سرشار از اصطلاحات دینی، علمی و فلسفی، عرفانی و صوفیانه است. بسیاری از شعرا و نویسندگان از جمله جامی، شاعر و عارف نامدار سده نهم برخی از اشعار حافظ را متأثر از اشعار حکیم نزاری می‌دانند .

ابن حسام خوسفی را نیز به عنوان خالق روان ترین نثر فارسی ایران می شناسند. خاوران نامه او که به سبک شاهنامه سروده شده شامل 22500 بیت شعر در وصف دلاوری های حضرت علی (ع) و یاران آن حضرت است.

روشنایی حضور شاعران معاصر استان نیز خراسان جنوبی را به یکی ار مراکز بزرگ فرهیختگی و شناخته شده در عرصه شعر و ادب فارسی کشور بدل کرده است.

اینجانب با گرامیداشت این روز، امیدوارم توفیقات هنرمندان عرصه شعر و ادب، یاران و همراهان محافل و انجمن های ادبیِ خراسان جنوبی، افزون شده و زمینه رشد و توسعه فرهنگی این استان بیش از پیش، فرآهم گردد.

ناصر نبی زاده

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی"

۲۶ شهریور ۱۳۹۹ ۱۳:۵۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید