اخبار

تهدید کننده تر از کرونا، عدم پایبندی به شیوه نامه های بهداشتی است

تهدید کننده تر از کرونا، عدم پایبندی به شیوه نامه های بهداشتی است
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی عنوان کرد: تهدید کننده تر از بیماری کرونا، عدم التزام و پایبندی به رعایت شیوه نامه های بهداشتی و عدم باور به آن ها از سوی جمع کثیری از مردم است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی، بیست و پنجمین جلسه شورای اطلاع رسانی خراسان جنوبی صبح چهارشنبه 23 مهرماه 99 برگزار شد.

ناصر خوش خبر با اشاره به تاثیرگذاری بیماری کرونا بر روی زندگی فردی، اجتماعی و شرایط تولیدی و اقتصادی، خاطرنشان کرد: نگرانی ها زمانی ملموس تر می شود که هر روز شاهد ابتلای بیشتر مردم عزیزمان هستیم.

وی با بیان این که احتمال رشد تصاعدی مرگ و میرها در روزها و ماه های آتی نیز وجود دارد، تصریح کرد: اگر همه عزم خود را برای مقابله با این بیماری و پذیرفتن مسئولیت های اجتماعی جزم نکنیم ، شرایط بدتری را تجربه خواهیم کرد.

رئیس شورای اطلاع رسانی استان با تاکید بر این که تهدید کننده تر از بیماری کرونا، عدم التزام و پایبندی به رعایت شیوه نامه های بهداشتی و عدم باور به آن ها از سوی جمع کثیری از مردم است، ادامه داد: متخصصان امر به این نتیجه رسیده اند که بهترین راهکار رعایت همین شیوه نامه هاست.

خوش خبر، با اشاره به کاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی در استان از 70 درصد به زیر 40 درصد ، افزود:  این موضوع نشانگر این است که مخاطب نتوانسته با اقدامات و برنامه های ما ارتباط برقرار کند و یا مردم هنوز به درک درستی از این بیماری و فاجعه و گرفتاری آن نرسیده اند ، لذا در هر دو صورت باید آگاهی بخشی عمومی را افزایش دهیم.

به گفته وی در شرایط حاد کنونی ، استفاده از شیوه های متنوع اطلاع رسانی، تغییر و بازنگری راهکارها، بررسی اثرگذاری تبلیغات به صورت محیطی و یا چهره به چهره و استفاده از هشدارها، نهیب ها در اطلاع رسانی ها، ضروری است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری با تاکید براین که رعایت شیوه نامه های بهداشتی باید به عنوان امر به معروف در گفتمان متدینین ، متنفذین ، متخصصان و دانشگاهیان دیده شود، اظهار کرد: حساس سازی مردم نسبت به این بیماری باید ادامه یابد زیرا عادی پنداری بیماری آسیب جدی است که روی همه امور تاثیر خود را خواهد گذاشت.

خوش خبر به ابتلاهای خانوادگی نیز اشاره و بیان کرد: در صورت ابتلای عضوی از خانواده ، دانشگاه علوم پزشکی نحوه عملکرد سایر اعضای خانواده در راستای بهبود بیمار را تبیین و اطلاع رسانی کند.

وی با اشاره به این که خراسان جنوبی جزو 5 استان اول کشور به لحاظ نرخ بستری بیماری کرونا، قرار گرفته است، اضافه کرد: طی مکاتبه ای خواستار تمدید محدودیت ها در شهرهای قرمز استان به مدت یک هفته شده ایم.

به گفته وی اعمال محدودیت ها، بخشی از اقدامات عملی در مقابله با ویروس کرونا است و ضرورت دارد مردم خود به شیوه نامه های بهداشتی در زندگی روزمره عمل کرده و از سفر و حضور در شب نشینی های خانوادگی و اجتماعات خودداری کنند.

رئیس شورای اطلاع رسانی استان در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر استفاده از فضای مجازی برای اطلاع رسانی در خصوص رعایت فاصله گذاری اجتماعی و شیوه نامه های بهداشتی، عنوان کرد: ضرورت استفاده از ماسک در این فضا به صورت مداوم تکرار شود تا ملکه ذهن مردم قرار گرفته و حساس سازی نسبت به این موضوع را افزایش دهد.  

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری در خصوص بند "چ" نیز عنوان کرد:  اداراتی که طرح خود را به دبیرخانه شورای اطلاع رسانی ارائه کرده اند، برای عقد قرار داد به صدا و سیما هدایت شوند، همچنین سازمان مدیریت و برنامه ریزی نسبت به مشخص شدن سهم استان از اعتبارات کشوری بند "چ" دستگاه ها،  پیگیری های لازم را انجام دهد.

خوش خبر به طرح "روشن گری رسانه ای" نیز اشاره کرد و افزود: دبیرخانه شورای اطلاع رسانی نسبت به ایجاد زمینه اجرای دقیق و کامل طرح در استان مطابق با آیین نامه ها و با همکاری دستگاه های عضو شورای اطلاع رسانی اقدامات لازم را انجام دهد.

وی طرح " روشن گری رسانه ای" را موثر در ایجاد امیدآفرینی در مردم، افزایش مشارکت، همدلی و اتحاد دانست و بیان کرد: در شرایط خاص کشور که افکار عمومی تحت القائات دشمنان مبنی بر ناکارآمدی نظام، قرار گرفته است، با استفاده از ظرفیت روابط عمومی ها و مدیران دستگاه های اجرایی ابهامات و انتقادات مطرح شده را می توان احصا و با بهره گیری از رسانه ها، به صورت شفاف و منطقی به آنان پاسخ داد.

 خوش خبر خاطرنشان کرد: اولویت طرح "روشن گری رسانه ای" ، استفاده از ظرفیت های استانی،  رسانه های فضای مجازی و صدا و سیمای خراسان جنوبی است.

ناصر نبی زاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی نیز گزارشی از اقدامات انجام شده از سوی کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات شورای اطلاع رسانی در بازه زمانی 29 مرداد تا 22 مهرماه 99 را ارائه داد.

وی به برگزاری 7 جلسه کمیته و تصویب 27 مصوبه اشاره کرد و افزود: در این مدت 2235 خبر، گزارش و متون آموزشی توسط 4 روزنامه ،  3 پایگاه خبری و یک خبرگزاری در استان منتشر شده است. همچنین 118 مورد تولید محتوا در قالب متون آموزشی، پوستر ،  کلیپ ، متون آموزشی و ... انجام گرفته است.

به گفته وی، 42 بنر به متراژ 504 مترمربع در سطح شهرهای استان نصب و دو کمپین نذر خون و ماسک نیز راه اندازی شده است.

 

 

۲۴ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۲۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید