اخبار

پیام تبریک رئیس اداره به مناسبت روز حافظ شیرازی

پیام تبریک رئیس اداره به مناسبت روز حافظ شیرازی
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد نهبندان طی پیامی بیستم مهرماه روز بزرگداشت حافظ را به اهالی فرهنگ و هنر تبریک و تهنیت گفت.
 به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان جنوبی، خلاصه متن پیام بدین شرح است:

"سخن گفتن از شخصیتی که شناسنامه زرین و هویت فرهنگی رنگین ما ایرانیان را به وجهی احسن و طریقی ایمن آراسته است کاری بس سنگین و  سترگ می نماید.لیک به قدر بضاعت برای دوستداران شورانگیز او چند سطری را به عرض می رسانم.

هادی محمدی با تاکید بر این که آنچه حافظ را از کوی خاک به ملکوت افلاک رهنمون داشت؛ شوریدگی جان به شوق واثق شدن به حریم یار و دل بریدن از اغیار بود، بیان کرد: از رهگذر چنین شوریدگی بود که  مانایی و پایایی اندیشه شافی و فکر صافی شمس الدین محمد به مدد الهامات قدسی میسر گشت؛ اندیشه ای که خیل رهروان و رهپویان او را واله وشیدای خویش نمود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد با اشاره به این که سترگ ترین میراث حضرت حافظ، طبابت روح رنجور و ضجور آدمی بود گفت: حافظ طبیب حاذقی بود که به مدد الهامات حبیب خالق، روح زنگارگرفته را از پلشتی و پلیدی به غمازی و پاکی بشارت می داد و چه کاری متعالی تر از تجویز و تسکین روح دردمند بشریت در دوران حرمان انسانیت. او در ادامه اظهار داشت: آری حافظ سودای رستن و گسستن را به آدمی آموخت که تا ترک تعلق نکنی روزنی به آسمان نخواهی یافت.
وی گفت: انسان سرگشته و حیران عصر مدرن به واسطه بنده مخلوق خویش شدن، به شدت با خلاء معنا در زندگی روبه رو است. خلاءای که رهاورد آن اضطراب، تشویش، پوچی، کالایی شدن، شیئ ات یافتگی، فردیت باوری و لذت جویی لجام گسیخته بوده است. و در ادامه بیان کرد که این عظمت حافظ و میراث ماندگار وی در چنین وانفسایی است که انسان فسرده حال و خموده را از مغاک خاک تا بر افلاک رهنمون می گردد.

و اما بیستم مهرماه روز بزرگداشت حافظ شیرازی، این آفتاب ادب پارسی است.

ما نیز به پاس سرایش ناب‌ترین تغزل‌های بهار از لسان حافظ، روز بزرگداشت این بزرگ مرد ادب پارسی را گرامی می‌داریم.

عیب رندان مکن‌ای زاهد پاکیزه سرشت                                                که گناه دگران بر تو نخواهند نوشت

من اگر نیکم و گر بد تو برو خود را باش                                               هر کسی‌ آن دروَد عاقبت کار که کشت"

۲۰ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۰۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید