اخبار

تنظیم اساسنامه برای مکتب خانه موسیقی نواحی خراسان جنوبی

تنظیم اساسنامه برای مکتب خانه موسیقی نواحی خراسان جنوبی
مدیرکل دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اساسنامه دقیقی برای مکتب خانه تنظیم شود تا صیانت کننده هنرهای موجود و بنیان گذار آثار در حوزه های صنایع دستی ، هنرهای تجسمی، نمایشی و سینما در کنار موسیقی نواحی باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی، علی اکبر صفی پور در مراسم گشایش مکتب خانه موسیقی نواحی استان، بیان کرد: شهر بیرجند را با انسان های بزرگی که آوازه ملی و جهانی دارند، می شناسم.

وی همچنین با بیان این که عنوان "مکتب خانه" در فرهنگ ما جایگاه وسیع و ارزشمندی دارد، ادامه داد: علت شهرت مکاتبی که در نقاط مختلف کشور همچون اصفهان، شیراز ، تبریز و یا مکاتب کشور همسایه در هرات، سمرقند و بخارا وجود دارند، آثار سنتی و توجه به هنرهای بومی منطقه است.

صفی پور درخصوص کمک به توسعه مکتب خانه موسیقی نواحی خراسان جنوبی، عنوان کرد: منتظر روشن شدن چراغی از سوی مرکز نباشید و پیشنهاد می کنم از ظرفیت خیران این منطقه و یا کسانی که اهل خراسان جنوبی بوده اما در سایر نقاط کشور زندگی می کنند، استفاده کنید.

وی خاطرنشان کرد: اگر می خواهیم کار امروز ماندگار شود، اساسنامه دقیقی در حد و آوازه خراسان جنوبی برای مکتب خانه تنظیم کنید تا صیانت کننده هنرهای موجود و بنیان گذار آثار در حوزه های صنایع دستی ، هنرهای تجسمی، نمایشی و سینما در کنار موسیقی نواحی باشد.
صفی پور با بیان این که طرحی تحت عنوان "کمک به آموزش و صیانت از هنرهای بومی در معرض فراموشی" در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال برنامه ریزی است ، افزود: آمادگی پیگیری کمک به مکتب خانه موسیقی خراسان جنوبی از محل این طرح را داریم.

شایان ذکر است در این مراسم ذوالفقار بیتانه و گروه موسیقی مقامی سلم آبادی ها، به هنرنمایی پرداختند. همچنین از ذوالفقار بیتانه به عنوان میراث معنوی زنده خراسان جنوبی تقدیر بعمل آمد.

۳۰ بهمن ۱۳۹۹ ۱۳:۳۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید