اخبار

همایش بین المللی گفتگوهای بینا فرهنگی خراسان بزرگ برگزار شد

همایش بین المللی گفتگوهای بینا فرهنگی خراسان بزرگ برگزار شد
همایش بین المللی گفتگوهای بینا فرهنگی خراسان بزرگ با حضور ۳۱ استاد برجسته از ایران و ۸ کشور اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی، در این همایش که با همت معاونت فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با همکاری معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، آستان قدس رضوی، دانشگاه فردوسی مشهد و همچنین نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با مشارکت ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان،خراسان شمالی و جنوبی برگزار شد، محمد بهنام فر استاد زبان و ادبیات فارسی به نمایندگی از استان خراسان جنوبی به سخنرانی درخصوص هنر و معماری منطقه پرداخت.

وی با بیان این که خراسان بزرگ در تمام زمینه ها پرچم دار در کشور بوده است، ادامه داد: در گذشته خاورمیانه را شامل خراسان و ماوراءالنهر می دانستند و در این منطقه اقوام و نژادهای مختلفی از جمله ازبک، تاجیک و ترک و ... زندگی می کردند.

بهنام فر با اشاره به این که بخش مهمی از آثار به جا مانده از آن مردم، آثار معماری است، اضافه کرد: خراسان زمینه ای قوی در فرهنگ و هنر از قبل اسلام داشت و در معماری نمود پیدا کرده بود. بعد از اسلام این هنر استمرار داشت و رشد یافت.

به گفته وی آثار به جا مانده از هنرهای مختلف مثل معماری، شهرسازی، نقاشی و مینیاتور و ... نشان می دهد بعد از اسلام خصوصا بین قرن های 8 تا 12 دوران باشکوهی داشتیم، به گونه ای که حتی اگر در جنگی با شکست مواجه می شدیم فرهنگ و هنری غنی و پربار دشمن به ظاهر پیروز را مغلوب خود می کرد.

استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بیرجند با بیان این که هنر در این مردم فراموش شدنی نیست، عنوان کرد: اولین شیوه معماری پس از ورود اسلام به ایران، به شیوه خراسانی معروف بود.

بهنام فر با تاکید بر این که خراسان بزرگ قبل و بعد اسلام نقش ویژه ای در هنر خصوصا معماری داشته، خاطرنشان کرد: مهد سنت آرامگاه سازی، زیباسازی بناها، هنرهای دستی همچون سفال سازی و قالیبافی خراسان بزرگ بوده است.

شایان ذکر است همایش بین المللی گفتگوهای بینا فرهنگی خراسان بزرگ با محورهای زبان و ادبیات فارسی، هنر و معماری، ادیان ،عرفان و تصوف و مطالعات فرهنگی و اجتماعی در خراسان رضوی ۲۶ الی ۲۹ تیر ماه هر روز  ساعت ۸/۳۰ تا ۱۰/۳۰ صبح در فضای مجازی برگزار شد.

۲۹ تیر ۱۴۰۰ ۰۸:۵۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید